Our Staff

Meet the Staff Team!
 
Please see below a list of our fantastic staff team!
 
Senior Leadership Team
 
Ms Ruth Seagar, BEd, NPQH - Headteacher
Mrs Cath Dobson, BEd - Deputy Headteacher (Years 5,6)
Mrs Kate Truan, BEd - Assistant Headteacher (Years 2,3,4), Year 2 Teacher (0.5)
Mrs Corinne Benham-Smith, BA - Assistant Headteacher (Foundation/Y1), Foundation Teacher
Mrs Julia Strong - School Business Manager
 
Nursery
 
Miss Hayley Giles, PGCE (Early Years) - Nursery Teacher
Miss Nicola Tandy, NVQ L3 - Nursery Nurse
Mrs Bhavna Satheesh - Teaching Assistant
Mrs Saffron Deeks, L3 Diploma - Teaching Assistant
 
Foundation
 
Mrs Corinne Benham-Smith, BA, QTS - Foundation Stage Teacher (0.5)
Mrs Karley Woods, BA, QTS - Foundation Stage Teacher
Mrs Paula Best, BA, QTS - Foundation Stage Teacher (0.5)
Miss Rebecca Brown - Foundation Stage Teacher
Miss Lorna Smith, NVQ L3 - Higher Level Teaching Assistant
Miss Trudy Coleman, NVQ L3 Diploma - Teaching Assistant (1-to-1 Support)
Mrs Vicky Wright - Teaching Assistant
Miss Lucy Ashby - Teaching Assistant
Mrs Jenny O'Regan - Teaching Assistant
 
Year 1
 
Miss Rachel Fox - Year 1 Teacher, Year 1 Team Leader
Mrs Amy Griffiths, BA, QTS - Year 1 Teacher
Mrs Erin Reynolds, BA, QTS - Year 1 Teacher
Miss Megan Fenables - Year 1 Teacher
Miss Kerry Leaney - Trainee Teacher
Mrs Hazel Holohan, NVQ L3 - Teaching Assistant
Mrs Jenny O'Regan - Teaching Assistant
Miss Jolie Hodgkins - Teaching Assistant 
Mrs Paola Di Mauro - Teaching Assistant
 
Year 2
 
Mrs Kate Truan, BEd - Year 2 Teacher (0.5)
Mrs Emily Dean, BA, PGCE - Year 2 Teacher (0.5)
Miss Rhiannon Bwye - Year 2 Teacher
Miss Amber Major - Year 2 Teacher
Miss Lauren Johns - Trainee Teacher
Mrs Tracy Hanson, NNEB - Higher Level Teaching Assistant
Mr Mark Gibbs - Teaching Assistant
Mr Duncan Macfarlane, City & Guilds L3 Diploma in Specialist Support for Teaching and Learning - Teaching Assistant
Mrs Honor Doyle - Teaching Assistant
 
Year 3
 
Miss Sophie Fenables BA, QTS - Year 3 Teacher, Year 3 Team Leader
Mr Ross Bullen, BA, QTS - Year 3 Teacher
Miss Hannah Huish - Year 3 Teacher
Mrs Kate Bromage - Teaching Assistant
Mrs Shaelene Knowles - Teaching Assistant
Mrs Corina Pargeter- Teaching Assistant
Miss Lydia Whelan - 1:1 Support
 
Year 4
 
Miss Rebecca Hankin, BA - Year 4 Teacher, Year 4 Team Leader
Mrs Claire Kalek - Year 4 Teacher
Miss Shannon Cunningham, BA, QTS - Year 4 Teacher
Mrs Amy Birmingham - Trainee Teacher
Mrs Gabriella Awad - Teaching Assistant
Mrs Sarah Dibden - Teaching Assistant
Miss Francesca Menna - 1:1 Support
 
Year 5
 
Miss Charlotte Cooper, BA, PGCE - Year 5 Leader
Miss Corrine Dixon - Year 5 Teacher
Mrs Lucy Scrivener - Year 5 Teacher
Miss Megan Burton - Trainee Teacher
Mrs Julia Carter, BA - Teaching Assistant
Mrs Marisa Odendaal - Teaching Assistant
Miss Claire James-Bowen - 1:1 Support
 
Year 6
 
Miss Laura Marriott, BA, QTS - Year 6 Leader
Miss Tanya Cairns - Year 6 Teacher
Mrs Alice Goode - Year 6 Teacher
Miss Leigh Kent - Trainee Teacher
Mrs Kerri Dennaford - Teaching Assistant
Mrs Tejinder Bilkhu - Teaching Assistant
Mrs Katie Lawrence, NNEB - 1:1
 
Additional Teaching Staff
 
Mrs Vickie Snell, BSc, Dip., PGCE - Middle Leader (Data) and Assessment Manager
Mrs Louise Colvin, BA, MA, PGCE - SENCO (0.5)
Mrs Tanya Horwood, BA - Music Lead
Mr Liam Smyth, BEd, BTEC - Sports Coach
Mr Lawrence Neal - Sports Coach
Mr Ryan Brown, - Higher Level Teaching Assistant, BTEC Computer Studies - IT Technician and Computing Specialist
Mrs Natasha Burns, BA - Higher Level Teaching Assistant
(Mrs Emily Roberts and Mrs Stephanie Naylor are currently on maternity leave.) 
 
Support Staff Working Across the School
 
Mrs Emma Pocock, NVQ L3 - Learning Mentor
Mrs Natasha Cooper - Learning Mentor
 
Business Support
 
Mrs Julia Strong, School Business Manager
Mrs Sarah Tarrant, NNEB - Business Support Manager
Mrs Libby Baxter - Business Support Assistant
Mrs Rebecca Bond - Business Support Assistant
Mrs Jill Terry - Business Support Assistant
 
Premises
 
Mrs Claudine Wood - Caretaker, Senior Lunch Time Supervisor
Mrs Sue Holland - Assistant Caretaker
Mr Les Simmons - Cleaner
Mrs Lynn Walton - Cleaner
Mrs Liz Bowerman - Cleaner
Mrs Esther Hughes - Cleaner
Mrs Emma Parker-Lynn - Cleaner
 
Lunch Time
 
Mrs Mary Harrison, Lunch Time Supervisor
Mrs Sharon Wallace, Lunch Time Supervisor
Mrs Corina Pargeter, Lunch Time Supervisor
Mrs Shaelene Knowles, Lunch Time Supervisor
Miss Debbie Tatum, Lunch Time Supervisor
Mrs Paola Di Mauro, Lunch Time Supervisor
Mr Duncan McFarlane, Lunch Time Supervisor
Mrs Esther Hughes, Lunch Time Supervisor
Mr Les Simmons, Lunch Time Supervisor
Mrs Mimi Kitty, Lunch Time Supervisor
Mrs Victoria Over, Lunch Time Supervisor
Mrs Jess Ainger-Tyler, Lunch Time Supervisor
Mrs June Hodgkins, Lunch Time Supervisor
Mrs Jenny Mills, Lunch Time Supervisor
Mrs Kata Mikes, Lunch Time Supervisor
Mrs Hannah Laight, Lunch Time Supervisor
Mrs Karen Davies, Lunch Time Supervisor
 
Catering
 
Miss Bev Atkinson, City and Guilds Level 1 and 2, Cook/Manager
Mrs Lydia Osae, City and Guilds Level 1 and 2, Assistant Cook
Mrs Tarina Cooke, Catering Assistant
Mrs Alison Blundell, Catering Asssistant
Mrs Clara Brown, Catering Assistant
Mrs Tanya Ofori-Atta, Catering Assistant
Miss Pum Punthanasarawong - Catering Assistant
Mrs Emma Parker-Lynn, Catering Assistant
Mrs Susan Whittle, Catering Assistant
Mrs Jenna Baker, Catering Assistant
 
Early Birds
 
Mr Mark Gibbs, Play Leader
Mrs Mimi Kitty, Deputy Play Leader
Mrs Gabriella Awad, Play Worker
Mrs Susan Whittle, Play Worker
 
Night Owls
 
Mr Mark Gibbs, Play Leader
Mrs Emma Pocock, Deputy Play Leader
Mrs Mimi Kitty, Deputy Play Leader
Mrs Gabriella Awad, Play Worker
Mrs Kata Mikes, Play Worker
Mrs Katie Lawrence, Play Worker (Mon/Tue)
Mrs Kerri Dennaford, Play Worker (Wed/Thu/Fri)